Blog

Víte kdo vymyslel botičku?

30. září 2019 10:24:40 | nezaplatim.cz |
denverska-bota.jpg
Neoblíbenou botičku na autě zná snad každý. Její původ, vznik a vlastně i název už málokdo. Tak se na to podíváme.

Botička, správně česky TPZOV – technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla. V našich končinách má opravnění k užití botičky jako donucovacího prostředu POLICIE ČR od roku 1991. Od roku 1993 ji může PČR a obecní (městská) policie používat v případě nesprávně parkujících vozidel.

 

A kdo že s tímto neradostným vynálezem přišel jako první? Byl to v roce 1944 Frank Marugg, houslista Denverského symfonického orchestru, který měl vřelé vztahy s místními politiky a policejními úředníky. Právě na Marugga se obrátilo denverské policejní oddělení se žádostí o pomoc s vyřešením problému, jak znehybnit špatně parkovací auto. Do té doby se tento problém řešil odtahy nesprávně parkujících vozů, což přinášelo nežádoucí efekt v podobě žalob za auta poškozená právě při odtahu, nebo důsledkem vandalizace na odstavném parkovišti.

 Patent první botičky (Frank Marugg).

Marugg tak vyvinul automobilový imobilizér, pro který se vžilo označení denverská bota (The Denver Boot). A tento název se v USA používá dodnes. Inspirací pro něj byla tzv. „oregonská bota“, speciální bota se závažím pro vězně, patentovaná již v roce 1866. 
Denverská bota pak byla na auto poprvé instalována v roce 1955 a Marugg si ji patentoval o tři roky později.

oregonska-bota_grey.jpg

Mimochodem, když budete mít „štěstí“, tak na Slovensku dostanete na auto papuču.

 

Příště si povíme, jak se bránit v případě instalace botičky na vaše auto.