Blog

Letem policejně buzeračním světem

10. prosince 2019 22:08:09 | nezaplatim.cz |
policejni-kontrola.jpg
Jaké je poselství tohoto článku? Nenechte se buzerovat. Pamatujte, že nevypovídat, resp. mlčet je Vaše základní právo, tak ho využívejte. Jakže? Čtěte dál a dozvíte se!

Tento týden se nebudeme pouštět do žádných hlubších právnických témat a podíváme se přes naše severovýchodní hranice, směrem k našim Polským přátelům. 

Novinky z Polska

Polsko je země poměrně hrdá a celkem svébytná. Ostatně každý, kdo kdy viděl vzorek pověstné „tożsamośći narodowej“, pochopil, že pokud je naše země kolikrát přirovnávána k mostu mezi východem a západem, Polák má do toho pověstného mostu přesně tolik, kolik nám chybí do východu. Aneb jak říká polské přísloví „pil zemřel, nepil zemřel taky“ a kdo se chce se svébytnou náturou polského národa seznámit více, ať jde na diskotéku ve Varšavě diskutovat o vodce a Bohu.

Nu a v rzeczpospolite polske se postupně vyvinul menší neduh, na který polský zákonodárce zareagoval dosti brutální represí a zásahem do civilních svobod. Policie má při dopravních kontrolách málo respektu? Tak potom dáme lidem poznat, co všechno umíme!

Předpokládáme, že většina našich čtenářů ví, že v zahraničí platí odlišné předpisy. Kolikrát předpisy dosti odlišné od našich tuzemských. Máte v řidičském průkazu fotku s brýlemi? Vřele Vám doporučujeme vyjet do země Helvétského kříže pouze s přibalenými rezervními brýlemi. Kouříte rádi v autě? Nezkoušejte to v Norsku. V Itálii zase můžete v autě vesele kouřit, pokud tam s Vámi není dítě, ale intimnější radovánky jsou Vám v autě pod pokutou zapovězeny. Ve Slovinsku neprojíždějte křižovatku na oranžovou. V Rumunsku v noci nepoužívejte klakson. V Řecku zase mají zákazy zastavení, které platí podle dodatkové tabulky pouze v liché/sudé týdny. Ostatně zkuste u našich rakouských sousedů na někoho zvednout prostředníček, nebo třeba v Itálii někoho „vyblikat“. No a s čím přišel polský zákonodárce? Od teď vážení čtenáři musíte mít při silniční kontrole ruce na volantu a nemluvit, dokud nejste tázáni.

Nepřenesli jsme se do divokých ghett v USA a polský policista Vás (asi) nezastřelí, pokud sundáte náhle ruce z volantu, ale pouze Vám zpříjemní den pokutou ve výši až 500 zlotých (cca 3 tisíce korun). Polské správní právo následně dovoluje v případě nezaplacená blokové pokuty na místě vymáhat pokutu až do výše 3 000 zlotých (zhruba 18 tis. Kč)!

Jak tedy vypadá taková kontrola podle polského zakonodárce? Policista Vás zastaví, nově teď mimochodem může kdekoliv, kde to nepůsobí extrémní omezení a ohrožení ostatních účastníku silničního provozu. Vy budete nehybně sedět s rukama na volantu a vyčkáte jeho výzvy k tomu, abyste pravou rukou vytáhli a podali doklady. V případě, že policista nabyde dojmu, že byste mohl jakkoliv narušovat úřední výkon, nebo se mu prostě jen nelíbíte, Vám posléze doklady vytáhne z kapsy sám, zatímco vy stále budete mít ruce na volantu…

Příliš mnoho policajtů

Přijde Vám to zvláštní? Nám také. K tomuto tématu by se dalo říct milion slov a to dokonce jak ze strany zastánců tak i odpůrců této novinky, ale my se spokojíme pouze s jedním zamyšlením. Vzpomeňte si na pár Vašich silničních kontrol. Vzpomeňte si na lidské kvality Policistů. Víte, že žijeme v jednom z nejvíce policejních států v Evropě?

 

mapa-fizlu.jpg

 

Kvalita policejních orgánů

No a vzpomeňte si na Vaši poslední silniční kontrolu. Některým policistům u nás by se dozajista takové pravidlo líbilo také. Ale buďme na ně hodní a neházejme je všechny do jednoho pytle. Někteří policisté nejsou takoví kovbojové. Někteří třeba rádi pečou. Snad nástup do funkce nového ředitele dopravní policie přivede jeho ostatní kolegy na myšlenku toho, že je fajn nápad účastnit se bulvárního pořadu Výměna manželek a vyměnit na 10 dní svého registrovaného partnera. 

Inu někdo má rád vdolky, jiný zase holky a ryba smrdí od hlavy. Do civilního světa se dostanou převážně ty opravdu velké kauzy, jako třeba havárie elektromobilu supersportu od BMW, který z nějakého určitě naprosto logického důvodu měla policie půjčený a z nějakého určitě naprosto logického důvodu s ním jel šéf hradního protokolu... 

To, že policie argumentuje při nákupu buzeračních Superbů pro měření rychlosti tím, že se tato auta „samy zaplatí“ za pár měsíců je již naprostá zvrhlost.

Ostatně víte, že Policii hromadně odcházejí kvalitní lidé? Nesmyslné personální podmínky, směnovost, nízké odměňování a neschopnost managerů. Alespoň to tvrdí odcházející policisté. Jak reaguje Policie na tento jev? Zvýší investice do reklamy, náborové příspěvky a sníží nároky. Je celkem logické, že reprezentativní vzorek, který taková politika přitáhne by byl extrémně otravný už u Městské policie při výběru parkovného. 

Očekávejte nějaké lidské kvality od nováčků, které do tohoto povolání přitáhnul náborový příspěvek a pravomoc v nich probudila božský komplex. Však vzpomeňme na hodiny dějepisu a připomeňme si osud všech civilizací, které pro svoji ochranu používaly pouze žoldáků bez morální identity. 

Ale abychom nebyli ke členům ozbrojených bezpečnostních sborů tak tvrdí, stále platí pravidlo, že kdo se nedostane ke státní, jde k městské. Kdo se nedostane ani k městské jde v taktické vestě hlídat rohlíky do Lidla. Ale to, že vždycky může být hůř asi platí napříč obory. 

Pojištění na pokuty – konec policejní šikany

Co z toho plyne? Nenechte se buzerovat. Ta osoba v uniformě je taky jen člověk. Slušně mu řeknete, ať se uklidní, že nejste jeho cvičená opička a vykládat si s ním opravdu nebudete. Pokud začne být nepříjemný a dotěrný, případně klást zavádějící otázky, tak se s ním prostě dál nebavte. Pamatujte, že nevypovídat, resp. mlčet je Vaše základní právo, tak ho využívejte. Mlčte a pokud Vás už začne policejní buzerace obtěžovat už moc, trvejte na vyhotovení protokolu a zanesení tvrzení policisty. 

Pokud jste našim klientem, těšte se, jak se za Vás popereme. Pokud nejste? Tak máme pro Vás jednu radu. Tady se zaregistrujte a zkuste naše pojištění proti pokutám. Jeho součástí je i pomoc v takových situacích a následná likvidace škodlivého hmyzu.

Zajímal by Vás článek na téma, proč se s policisty nebavit? Včetně pár veselých zážitků z praxe, kdy policisté přibarvili a zneužili právě to „nééé pane Opička, toto není výslech/kontrola/blablabla, to si jen tak povídáme“. Pokud ano, dejte nám k článku na našem facebooku palec nahoru a my se pustíme do práce blush