Blog

Bodový systém: dosažení 12 bodů

5. července 2019 23:59:44 | nezaplatim.cz |
blog_clanek04_bodovy-system-dosazeni-12-bodu_foto1.jpg
Dosažení 12 trestných bodů v bodovém systému znamená ztrátu řidičského oprávnění a odebrání řidičského průkazu. Náhlý přechod na život bez auta je pak kromě prvotního šoku prakticky vždy nejen silnou komplikací v osobním životě, ale pro mnohé profese jde fakticky o likvidační trest.

Profesionální řidič, obchodní zástupce, regionální manažer či většina řemeslníků – to jsou nejviditelnější příklady profesí, které zákaz řízení postihne nejcitelněji. Obdržení oznámení o dosažení 12 bodů se v tu chvíli mnohdy rovná vyhazovu ze zaměstnání, ztrátě klientů, v lepším případě pak zvýšeným nákladům na nového pracovníka, případně osobního řidiče. A to nikdo z nás nechce.

Co dělat při vybodování řidiče?

U nás v nezaplatim.cz bohužel běžně dostáváme dotazy takto postižených nešťastníků (dosud nepoučených ne-klientů). Na toto téma existuje spousta „zaručených“ internetových rad a návodů, kdy Vás čeká studium přestupkového práva, psaní námitek, dlouhého „googlování“, hodin čtení specializovaných fór a marné snahy pochopit úskalí legislativy a správních řízení. Nejhorší je ale fakt, že šance na obranu jsou v tuto chvíli již velmi malé. Problém totiž spočívá v tom, že vybodování vzniká na základě pravomocných rozhodnutí, tj. typicky tehdy, když platíte pokuty za údajné přestupky na místě v hotovosti (pokuta příkazem na místě).  V zásadě jedinou šancí na obhajobu je pak napadení samotných rozhodnutí, které k vybodování vedly, případně hledání chyb v samotném procesu přičtení trestných bodů (jež ale nemusejí existovat), a toto také napadnout.

Jak se nevybodovat?

Jediná skutečně účinná obrana proti vybodování je taková, že si žádné trestné body nenecháte připsat. Děláme si legraci? Snadno se to řekne a hůře udělá? Ale vůbec ne, ve skutečnosti je to poměrně snadné. Základem úspěchu je znalost několika málo bodů, jak postupovat při zastavení policistou či strážníkem. Absolutně nejdůležitější body lze pak shrnout do jedné věty: S policisty se nebavíme, nikdy na místě nic neplatíme, ani nepřebíráme složenku, nic nepodepisujeme, vždy s přestupkem nesouhlasíme a výslovně žádáme o předání věci do správního řízení. Od této chvíle máte situaci pod kontrolou, neobdrželi jste žádný trestný bod a můžete se účinně bránit. Máte možnost zvolit způsob své obrany. Záleží jen na Vás, zda se poradíte s internetem, svým právníkem, nebo se raději obrátíte na kvalifikované odborníky, kteří případ převezmou a ochrání Vás nejen před pokutou, ale především před připsáním trestných bodů a rizikem vybodování. 

Hodně štěstí při výběru!